שיפוץ

שיפוץ הוא מונח מקובל לשינויים ושיפורים בדירה ובבית – לא תיקונים קלים על בסיס יומיומי אלא מאמץ מרוכז שכולל שיפורים משמעותיים ומהותיים ונעשה אחת לתקופה ארוכה.

שיפוץ יכול לכלול הריסת קירות ובניית קירות חדשים, שיפוץ יכול לכלול החלפות ריצוף וחיפויי קרמיקה, שיפוץ יכול לכלול תוספות בנייה כמו סגירת מרפסות או הוספת חדר, וכיוצא באלו.

שיפוץ
שיפוץ

שיפוץ נרחב בדירה מחייב בדרך כלל עבודות נלוות, שלא תמיד מודעים לצורך בהן וחלקן עלול לבוא כהפתעה לא נעימה שמחייבת תוספת תקציב משמעותית:

  • שיפוץ שכולל החלפות ריצוף או חיפוי עלול לגלות צורך בהחלפת צנרת ואינסטלציה
  • שיפוץ שכולל הזזת קירות עלול לחייב שינויים במערכות שונות – חשמל, מים והסקה
  • שיפוץ שמחייב תיקוני ריצוף עלול להסתיים במפח נפש כאשר מתגלה שאין להשיג עוד אריחים מסוג זהה לקיים
  • שיפוץ שכולל סגירת מרפסות או תוספת בנייה עלול ליצור בעיות רטיבות בלתי צפויות
  • ועוד כהנה וכהנה בעיות, שרובן נובעות מגישה רשלנית של קבלן שיפוץ לא אחראי או מתכנון לקוי של תהליך שיפוץ שאיננו מתחשב בכל הגורמים הנלווים.
  • שיפוץ כרוך בלכלוך וברעש, שיפוץ מחייב פינוי מסודר של פסולת בניין, ופעמים רבות שיפוץ שאיננו מתואם כהלכה עם השכנים עלול לגרום לסכסוכים מרים וארוכים.

המסקנה צריכה להיות ברורה:

  • שיפוץ לא מתחילים ישר בעבודה, שיפוץ מתחילים בתכנון מפורט ובבדיקה יסודית
  • שיפוץ לא מבצעים בעזרת פועלים מזדמנים, אלא בעזרת חברת שיפוץ רצינית ואחראית

אין מתחילים שיפוץ ואחר כך "רואים מה יהיה" – שיפוץ מתכננים, מתקצבים, מגדירים היטב, ורק כאשר כל הגורמים ידועים, הדרישות רשומות, המחירים מוסכמים והחוזה חתום – רק אז יוצאים לדרך.

יסודות מבנים

יסודות מבנים הם כמובן החלק הראשוני והחשוב ביותר בבניין ובתהליך הבנייה.

יסודות מבנים מקשרים את המבנה למקומו ומהווים בסיס לכל המשקל העצום שמונח עליהם, ולכן מובן כי הם חייבים להיות יציבים, חזקים ומקושרים היטב לאדמה.

יסודות מבנים חייבים להיות אטומים ומנוקזים היטב, כדי שמי גשמים לא יפגעו בחוזק הברזל שבהם.

יסודות מבנים חייבים גם להיות מבודדים, כדי שאזורים נמוכים בבניין – חנייה, מחסנים וחדרי שירות – לא יסבלו מרטיבות ומקור.

מכל הסיבות האלו, יסודות מבנים חייבים להיות בנויים במקצועיות הרבה ביותר ובאיכות הגבוהה ביותר, וכל פשרה בנוגע לאיכות הבנייה של יסודות מבנים עלולה להתברר כפשרה יקרה מאוד.

יציקות בטון

לעיתים במהלך בנייה או שיפוץ יש צורך בביצוען של יציקות בטון. יציקות בטון מטרתן להוות את אבני היסוד ואת הקרקע היציבה תחת כל בנייה או מבנה.

יציקות בטון מתחלקות לשני שלבי עבודה שונים. ראשית, הנחת חצי הכמות בתחתית היציקה.

שנית, פריסת רשת מיוחדת, המכונה אקספנדר על התערובת ולבסוף הוספת החצי השני של הבטון, פילוס ויישור השטח.

במילים אחרות, ובניגוד למה שנהוג לחשוב, יציקות בטון אינן עבודה קלה כלל וכלל וכן היא דורש מקצועיות ומיומנות רבה.

יציקות בטון שלא התבצעו בצורה תקינה עלולות להתכלות ולהתבלות במהלך השנים ולעיתים אף לסכן חיי אדם.

גם האסתטיקה היא עניין חשוב מאוד בכל עבודת יציקה. יציקות בטון שלא ישוטחו בצורה אחידה ומדויקת ייראו נורא במשך הזמן.

קשה מאוד לבצע שינויים בבטון לאחר שהתייבש והדרך היחידה לתיקון בטון שאינו ישר או שמופיעים עליו אי אילו סימנים זהו למעשה יציקות בטון נוספות.

יציקות בטון צריכות להיעשות בדיוק רב על מנת שיהיו עמידות בכל נזקי הזמן והסביבה. בתחום הבנייה והשיפוצים תמיד רצוי להשאיר את העבודה למומחים ולמקצוענים. כך נבטיח גב יציב, איתן ואמין לכל נזק שעתיד להיגרם – במיוחד כשמדובר על יציקות בטון. כאשר חברה יציבה, אמינה ומקצוענית מבצעת עבודת יציקות בטון היא מבטיחה לעמוד מאחורי העבודה שביצעה לאורך שנים. רותם פסגות בע"מ היא בדיוק החברה המתאימה להגדרות אלו. במידה ונבחר ברותם פסגות לביצוע עבודות בנייה בכלל או בשביל יציקות בטון בפרט, נוכל להבטיח תוצאות איכותיות, מדויקות ומקצועיות שיהוו את הקרקע המושלמת לכל המשך הבנייה. רותם פסגות בע"מ עומדת לצד לקוחותיה ונותנת להם את הביטחון ואת הגב האיתן והיציב בכל נזק בלתי צפוי לאורך שנים רבות לאחר ביצוע העבודה.

כמה מילים על טיח

טיח חדש שמיושם בצורה מקצועית מעניק לקיר מראה שלם, יציב ואחיד. ואכן, תפקידו הראשון של טיח הוא האחדה של השטח הבנוי.

קיר בנוי או קיר יצוק אינם שטח חלק – יש בו מהמורות, בליטות וסדקים. לכן נחוצה קודם כל שכבה ראשונית עבה של טיח גס. בשלב הראשון של העבודה מותזים אל הקיר גושים של טיח כהה וגס.

תפקידו של הטייח הוא להחליק טיח זה וליצור שכבה אחידה וחלקה ככל האפשר של טיח שיכסה על כל הבורות הקטנים, הסדקים, החיבורים בין גושי בטון או בין בלוקים.

אחרי המריחה של שכבת טיח ראשונית זו יש להמתין כמה ימים ולחכות שאותו טיח יתייבש לחלוטין. כאשר טיח גס זה יבש ניתן לעבור לשלב השני של העבודה ולמרוח טיח עדין יותר.

זוהי שכבה של טיח בהיר, שמבוסס על חול דק יותר וסיד לבן, ותפקידו דומה לשכבה הראשונה – מריחה של טיח כדי להחליק מקומות מחוספסים שנותרו לאחר יישום השכבה הראשונה של טיח גס.

אחרי מריחת שכבת טיח שנייה הקיר אמור להיות חלק לחלוטין, ועבודת טיח שנעשית על ידי בעל מלאכה מקצועי ברמה גבוהה אכן מייצרת קיר מוכן לצביעה ללא צורך בכל הכנה נוספת.

כאן באה לידי ביטוי דרגת המיומנות של הטייח – מריחת טיח היא עבודה הדורשת מיומנות ומומחיות ואף חוש אסתטי מפותח.

שיפוץ חדרי אמבטיה

שיפוץ חדרי אמבטיה הוא אחד מסוגי השיפוץ הביתי הנפוצים ביותר. אין פלא בכך, כי חדרי האמבטיה "עובדים" קשה מאוד בדירת המגורים והציוד שבהם נוטה להתבלות עם הזמן.

שיפוץ חדרי אמבטיה כולל כמעט תמיד החלפת ברזים, החלפת אמבטיה ישנה, החלפת ארונות אמבטיה והחלפת גופי תאורה.

שיפוץ חדרי אמבטיה נרחב ויסודי יותר יכלול החלפה של כל חיפויי הקרמיקה או השיש, ושיפוץ כזה ילווה בדרך כלל גם בהחלפת צנרת ואינסטלציה.

סוג אופייני של שיפוץ חדרי אמבטיה הוא הכללת מרפסת השירות בתוך תחום חדר האמבטיה והגדלתו בכך.